Sağlık Rehberi

KATEGORİLER

Ağrılı adet görenler rahatlamak için neler yapabilir?

Seconder Dismenore değilse, altta yatan başka etkenler yoksa, bazı basit önlemler alınabilir. Doktora danışarak ağrı kesici kullanmaktan sakın korkmayın, halk arasında ağrı kesicilerin kısırlık yaptığı veya kanama miktarını azalttığı yönünde yanlış bir inanış var. Ağrı kesiciler asla kısırlık yaratmaz, evet kan akışını biraz azaltabilir, ama bu kanaması fazla olan kişiler için aksine iyi olacaktır. Ağrı kesicileri ağrı başlamadan önce almak daha yararlı olacaktır.

Ağrı kesiciyi, ağrının şiddetli olduğu zamanda önce kullanmaya başlamak daha yararlıdır. Başlayan ağrıyı kesmek zordur, ama ağrının başlayacağını anladığınız anda alırsanız ağrıyı kesmek çok daha kolaydır.

Eğer mevcut ağrı kesici midenize herhangi bir zarar vermiyorsa, o zaman günde 2 tane alınabilir. Ağrı kesicinin dozajı da önemlidir. Aldığınız ağrı kesicinin tipine göre dozaj değişkenlik gösterir. Doktora başvurulmalıdır dozajla ilgili, bunun dışında yapılabiliyorsa, mutlaka yatak istirahati yapması, cenin pozisyonunda bacaklarını kendisine doğru çekerek uzanması, karnına ılık havlu, sıcak su torbaları konabilir, kafeinli içecekleri, tuzu azaltmalı, lifli gıdaları fazla tüketmek gerekir.

saglik