Sağlık Rehberi

KATEGORİLER

Adet aralarım çok uzun, neden olabilir?

Adet ağrılarının uzun ve sık olmasının ilk ve en sık görülen nedeni, yeni adet görülmeye başlanmasıdır. Genç kızlarda 18 yaşlarına kadar henüz adet düzeni otururken, bu tür durumlarla karşılaşılabilir.

Adet araları uzunsa, yani senede mesela 12 adet yerine 8 adet görülüyorsa bunun altında mutlaka bir sorun var demektir. Bu sorun da genelde yumurtlamama sorunudur. Çünkü adet kanamasının düzenli olmasını sağlayan temel etken, yumurta hücresinin olgunlaşması ve bunun beraberinde salgılanan hormonlardır. Bu yumurtlama düzenli olmazsa düzenli adet görme yerine, belli aralıklarla gelişigüzel adet görme şeklinde oluşacaktır, ama bu adet gerçek bir adet olmaz, orda görülen adet rahim iç tabakasının kalınlaşması ve sonra o kalınlaşmaya dayanamayıp dışarıya atılmasıdır.

Halbuki gerçek bir adette o kalınlaşmadan sonra bilinçli bir şekilde yumurtlamadan sonra 15 gün bekleniyor, eğer o kalınlaşma bir amaca hizmet etmeyecekse yani gebelik oluşmayacaksa dışarıya atılır.

28 günde bir adet gören kadının, adet görmesinin nedeni her ay gebeliğe hazırlanmasıdır. Eğer gebelik oluşmazsa o zaman rahim iç tabakası gereksiz olduğu düşünülüp dışarıya atılmaktadır. Çünkü rahim iç tabakasının her ay taze olması gerekir ki  gebeliğe hazır duruma gelsin, eğer yumurtlama olmazsa bunların hiçbiri olmaz, adet kanaması gelişigüzel bir şekilde ve normalden fazla bir şekilde gerçekleşir. O yüzden adet kanaması senede birkaç kez geciken bir kadının mutlaka jinekolojik bir değerlendirmeden geçmesi gerekir.

saglik