Sağlık Rehberi

KATEGORİLER

Cilt kanserinin ölümcül riski var mı?

Bazal Hücreli karsinoma son zamanlarda artık kanser bile sayılmıyor. Skuamöz hücreli karsinoma ise uzun yıllar sonra etkisini gösterir ve ölüm riski yok denecek kadar azdır. Melanom dediğimiz ben kanseri günümüzde en riskli cilt kanseri türüdür. Aslında bunlar tipik ben şeklinde görülebiliyorlar, yıllarca var olan bir ben içinde değişim ve oluşum sonucu ortaya çıkabiliyorlar. Çok kısa süre içinde hayatı tehdit edip, diğer organlara yayılma hızı göstermektedir. Bu nedenle hızlı ölüme neden olabiliyorlar.

Bazal Hücreli karsinoma ve  skuamöz hücreli karsinoma ise ciltte görülen kırmızı leke şeklinde yaralar, saydam yaralar, inci tanesi şeklinde kabarcıklar şeklinde kendini gösterir. Kabuklanmalar ve ülserler şeklinde görülür.

Aslında Melanom ciltte çok ciddi bir şekilde yara şeklinde değildir ve ben görünümündedir, ama daha tehlikeli cilt kanseri türüdür. Ciltte oluşan kurumalar, yaralar ise daha vahim görülür ama melanoma göre çok daha az risk içerir. Yani kanserlerin görünüşleriyle korkulacak yönleri arasında çok fazla ilişki yoktur. Bu çok önemlidir. İnsanlar bazen melanomu basit bir ben olarak algıladıklarından ciddiye alamayabiliyorlar, tüm belirtileri gözlemleyip bir dermataloğa başvurmak en iyisidir.

saglik