Sağlık Rehberi

KATEGORİLER

Çok ağrılı adet görmenin nedeni nedir?

Dismenöre  adet dönemlerinde meydana gelen kramp şeklindeki ağrılardır. Adet dönemi boyunca rahim içinde biriken kanın atılmasına bağlı olarak, rahmin kasılmasına neden olan ağrıların hissedilmesidir. Burada etkili olan prostobilendin adı altında bazı hormonlar ve proteinler sorumlu tutulmaktadır.

Primer ve seconder olarak ikiye ayrılır Primer Dismenöre ilk adetlerin başladığı yaşlarda, birkaç adet olduktan sonra başlar ve 25 yaşlarına doğru şiddeti ve sıklığı gittikçe azalır. Genellikle doğum yaptıktan sonra da sona erdiği düşünülür. Altta yatan başka bir pataloji yoktur.

Seconder dismenöre ise genellikle altta yatan başka bir pataloji vardır. Mesela bir kist, enfeksiyon, daha önce geçirilmiş bir enfeksiyona bağlı olarak meydana gelen yapışıklıklar. Altta yatan patalojinin şiddetine göre, bu şiddette de farklılıklar gösterir.

Dismenorenin belirtileri;

Kramp şeklindeki ağrılar, bulantı, kusma, karın şişliği, tuvalete gidememe, iştahsızlık, baş ağrısı, sinirlilik gibidir. Rahatsızlığın primer veya seconder grupta olup olmadığı mutlaka kişinin kadın doğumcusu tarafından belirlenmelidir. Her basit adet ağrısında doktora gitmek te yanlıştır, eğer ağrının şiddeti artıyorsa, tekrarlıyorsa, ağrılar günlük aktiviteleri kısıtlayacak hale geliyorsa, kişinin işini yapmasını engelliyorsa mutlaka bir jinekoloğa başvurulmalıdır.

saglik