Sağlık Rehberi

KATEGORİLER

Hiç adet görmemenin nedeni ne olabilir?

Bunun bazı nedenleri olabilir. Birincisi beyinden yumurtlamayı ve  adet görmemizi sağlayan hormonların hiçbir şekilde salgılanamaması olabilir, yada beyinden homonlar salgılanabilir ama hedef yumurtalıkta etkisini gösteremiyor olabilir. Etkisini göstermemesinin neden, yumurtalık dokusu hiç olamayabilir veya olmasına rağmen bu hormonlara duyarsız olabilir.

Üçüncü neden ise rahimdir. Beyinden hormonlar salgılanıyor, yumurtalıklar bu hormonlar tarafından uyarılıyor, fakat bu hormonlar rahime ulaşamıyor. Ya rahim yoktur yada rahim bu uyaranlara cevapsızdır.

Dördüncü neden ise; her şey normaldir. Kanama da oluyordur fakat dışarıya akamıyordur. Bu da kızlık zarının ortasındaki ufak delik olması gerekirken o deliğin olmamasından kaynaklanır. %90 olguda adet kanaması aslında konsiktüsyonel dediğimiz yapısal nedene bağlı olarak gecikir. Bunun nedeni, genetik faktörler olabilir, kadının vücudu henüz hazır olmayabilir. Bu 4 neden incelendiğinden çoğunda  hiçbirinde sorun çıkmaz, biraz beklendiğinde ilk adet kanaması meydana gelir.

saglik