Sağlık Rehberi

KATEGORİLER

Hipnoz ile sigarayı bırakma yöntemi kimlere uygulanabilir?

Günde 3-4 paket sigara içen birisine dahi hipnozla sigara bıraktırılabilir. Yaş olarak ise, akli yeteneklerinin hepsini yapabilen her insana hipnoz tedavisi yapılabilir. Onun hayatındaki önemli olan unsurun ne olduğunu anlayacak yetide olması yeterlidir. Mesela bir çocuk sigara içiyorsa ve ailesi de sigara içmemesi için sürekli baskı yapıyorsa, o zaman çocuğun sigarayı içme tepkisini desteklemiş olurlar.

Çocukla hipnoz yardımıyla irtibata geçip, kendisi için yararlı olanın ne olduğunun bilincine varmadı sağlanmalı, ailesine olan tepkisinin gereksiz olduğu, sağlıklı olup, ailesine kendisini daha olumlu gösterirse her şeyin daha farklı olacağının farkındalığına varmasına yardımcı olmak gerekir. Sigara içmek yerine başka pozitif bir davranış telkin edilebilir. Çocuğa sevdiği kişi için değil sadece, sevdiği insanla olan yaşam kalitesini artırmak için sigarayı bırakması gerektiğinin bilinci verilmelidir.

Eğer çocuk sevdiği için sigarayı bırakırsa, bir gün tartıştıklarında, ben senin için sigarayı da bırakmıştım deyip, tekrar sigaraya başlayabilir. O nedenle hipnozda çocuğa yaşam kalitesini artırmak için sigarayı bırakması gerektiği yönünde telkin vermek gerekir.

Önce teşhis konulmalı daha sonra da sebebe yönelik tedaviye başlanmalıdır.

saglik