Sağlık Rehberi

KATEGORİLER

Sinüzitin kronikleştiğini nasıl anlarız?

Doğuştan itibaren birçok sinüz henüz oluşmadığı için, doğuştan itibaren sinüzit hastalığı  söz konusu değildir. Çocukluk döneminde ise bademcik ve geniz eti gibi lenf dokularının çok çalışmasından dolayı çocuklarda ve gençlerde de görülür. Kronik sinüzitte burun çevresinde ve yüzde basınç hissi görülür, akut sinüzitteki gibi baş ağrısı ön plana çıkmaz. İlaç tedavisine yanıt vermeyen kronik sinüzitte cerrahi operasyon söz konusu olabilir. Endoskopik sinüz tedavisi başlığı altında toplanabilir. Bilgisayarlı tomografi sayesinde belirlenen kronik sinüzinin lokal anasteziyle, endoskopik  yöntemler, görüntüleme sistemiyle çeşitli teleskoplarla çok küçük boşlukların buruna açılan bölgelerini rahatlatılmasıyla şeklinde olur.

Patalojik, sağlıklı olmayan bu kozayı, burun döşemesi ortadan kaldırılır, havalanma sağlanır, Bu tür cerrahi yöntemde son derece kısa, eskisi kadar radikal dediğimiz hastaya çok sıkıntı veren ciddi operasyonlardan kaçınılır. Son 15 yıldır endoskopik sinüz tedavisi başarılı bir şekilde devam etmektedir. Hasta memnuniyeti başarı oranı %85 lerdedir.

Ameliyattan sonra kişinin kendisine çok dikkat etmesi, uzman hekiminin tavsiyelerine uyması gerekmektedir. Böylece nüks denilen tekrarlar daha az görülür. Hangi grupta olursa olsun etkin yapılan bir ilaç tedavisi ve doğru yapılan bir cerrahi tedavi hastanın durumdan memnun olmasını sağlayacaktır.

saglik