Sağlık Rehberi

KATEGORİLER

Lazer Epilasyon

İstenmeyen tüylerinizden kurtulmanın bir çok yöntemi var. İçlerinde bilinen en acısız ve kolay olanı ise lazer epilasyon. Bu epilasyon türü ülkemizde en çok başvurulan ve en başarılı sonucu elde eden epilasyon çeşididir. Vücutta yer etmiş istenmeyen tüylerin, lazer ışınları ile yakılıp yok edilmesi tekniğine dayalı olan bu yöntem ülkemizde 1990 yılında uygulanmaya başlanmış çok da ilgi görmüştür. Uygulama merkezlerinin artmasıyla birlikte hem erişim kolaylaşmış hem de uygulama ücretleri azalmıştır. Acısız ve ağrısız bir yöntem olması nedeniyle her daim popüler olan bu tedavi yönteminin çalışma mantığına ve nasıl işlediğine değinelim.

Cilt uzmanları gibi uzman eller tarafından uygulanması gereken bu yöntemin mantığı, lazer cihazı ile cildinize lazer ışınlarını göndermek üzerinedir. Cildinize ulaşan enerji tüy köklerini etkiler ve tüyler uzama konusunda işlevlerini kaybederler. Kullanılan lazer ışını sadece o anki varolan tüy köklerini etkilediği için tedavinin tam olarak etkisini gösterebilmesi için birkaç seans gerekir. %100 etkili bir sonuç için ise en az 5 seans devam etmelisiniz.

lazer epilasyon sonrası

Bu tedavide kullanılan 2 farklı cihaz bulunmaktadır. Yaygın olarak kullanılan bu 2 cihaz Diode ve Alexandrite'dır. Alexandrite, cildin altında yer alan tüy köklerine yoğun şekilde etki ederek tüylerin uzamasını engeller. Diode cihazı ise genellikle koyu cilt rengine sahip kişilerde etkilidir. Lazerle birlikte ışık teknolojisini de kullanan bu epilasyon türü daha uzun dalga boyuna sahiptir.

Lazer epilasyonların mantığı genel olarak tüylerden %100 kurtulmak olsa da her daim sonuç kalıcı tüysüzlük olamayabiliyor. Tedavi koyu renk tüylere sahip kişilerde birkaç seansta başarı verirken açık renk tüylere sahip kişilerin birkaç seans daha fazla uygulama alması gerekebilmektedir.

lazer epilasyon yöntemi

Her tedavide olduğu gibi bu yöntem de uygulanmadan önce cilt tipinize uygun olup olmadığı değerlendirilmeli kalıcı ya da geçici yan etkiler değerlendirilmelidir. Tedavinin uygulandığı klinikte uygulamayı uzman eller yapmalı, uygulama sonrası ağrı, şişkinlik, kabarma ve cilt lekeleri oluştuysa kontrol edilmelidir. Lazer tedavisi sonrası uygulamanın uygulandığı bölge güneşle temas ettirilmemeli, illa güneşe çıkılacak ise de güneşten koruyucu kremler kullanılmalıdır. Lazer epilasyon tedavisi cildin altına uygulanan lazer ile ısı iletimi olduğu için yan etkiler ve vücudun verdiği tepkilere her zaman dikkat edilmeli, ciddi reaksiyonlarda uzman doktora başvurulmalıdır.

Lazer epilasyon hakkında daha fazla bilgi için http://www.epibeauty.com/lazer-epilasyon-etiler sitesini ziyaret edebilirsiniz.

saglik