Sağlık Rehberi

KATEGORİLER

Ortodonti Tedavisi

Çene, diş ve yüz çevresinde oluşma ihtimali olan sorunların engellenmesi, oluşmuş bozuklukların ilerlemesine engel olmak ve bunları tedavi etmek, aynı zamanda estetik ve fonksiyonel tamamlanmayı sağlamak amacı ile çalışan uzmanlık alanına ortodonti adı verilir.

Bu tip sorunlarda, dişlerin üzerine yapıştırılan ve tedavi sona ermeden çıkarılmayan braketler ile bu braketlerin arasından geçen tellerle ortodontik tedavi yapılır. Sabit ortodontik tedavi sağlıklı diş ve dişetlerine sahip olan her yaş grubundan hastaya uygulanabilir. Uygulanan tedaviden sonra alınan sonuçların korunabilmesi amacıyla çeşitli pasif aygıtlar ve dışarıdan görünmeyen tellerle uzun süreli pekiştirme gerekir.

Parmak emme, normal olmayan yutkunma gibi kötü alışkanlıklar nedeniyle oluşabilecek sorunları önlemek, kalıcı dişlere yer açılmasını sağlamak ve maloklüzyonları düzeltmek için ise hareketli ortodontik tedavi yöntemleri kullanılabilir.

ortodonti

Diş teli kullanılmadan ortodontik tedavi yapılabilir mi?

Günümüzde ortodontik tedaviler diş teli kullanılmadan da yapılabilmektedir. Artık bir takım şeffaf plaklarla, takıp çıkarılarak hareketli bir şekilde ortodontik tedaviler yapılabilmektedir. Bu şeffaf plaklardan ortodonti hastaları bir seri halinde kullanmaktadırlar. Diş çapraşıklıkları, diş aralanmaları, çeneler arasındaki uyumsuzluklar şeffaf diş telleri ile giderilebilmektedir.

Diş teli kullanılmadan yapılan tedaviler arasında çocukluk yıllarında yapılan seri diş çekimlerinden bahsedebiliriz. Ortodontik amaçlı yapılan bu diş çekimleri koruyucu amaçlıdır ve ileride ortodontik bir problemin oluşmasını engellemeyi amaçlamaktadırlar.

Günümüzde estetik diş ve diş estetiği çok daha önemli bir konuma gelmiştir. Bu nedenle insanlar artık metal braketlerin ağızlarında gözükmesini tercih etmiyorlar. Bu nedenle bilim adamları safir veya porselen denilen şeffaf ve diş renginde braketler tasarlamaktadırlar. Bu tip braketlerle ortodontik vaka tedavi edilebilir ve estetik sonuçlar alınabilmektedir. Çok ileri seviye bozukluklar haricinde şeffaf ortodontik plaklar ile başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.

ortodonti tedavisi

Bir diğer ortodontik estetik tedavi yöntemi ise Lingual ortodonti denilen dişlerin arkasına takılan, sabit ortodontik apareyler kullanılan ortodontik tedavi yöntemidir. Lingual ortodontik tedavi yöntemi dışarıdan bakıldığı zaman gözükmez. Şeffaf tellerin aksine herhangi bir kısıtlama olmadan tüm ortodontik vakalarda tercih edilebilir. İçten takılan teller hastanın ağzının iç bölgesinde olduğu için bir miktar dili tahriş eder ve bir miktar tedavinin uzun sürmesine neden olabilir. Hastanın konuşmasına da bir miktar etki edebilir. Lingual ortodontik tedavide kullanılan tellerin temizlenmesi ve ağız bakımı yapılması daha fazla özen gerektirir.

saglik