Sağlık Rehberi

KATEGORİLER

Şeker düşüklüğü neden olur?

Şeker düşüklüğü daha çok TİP 2 diabetin erken bulgusu olarak ortaya çıkabileceği gibi beynimizdeki hipofiz bezinin az çalışması, böbrek üstü bezlerinin az çalışması, tiroid bezinin az çalışmasında da ortaya çıkabilir.

Bazı karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarının bir bulgusu olabilir. Mide ameliyatı geçiren hastalarda ortaya çıkabilir. Özellikle bazı ağrı kesicilerin kullanımında yan etki olarak şeker düşüklüğü ortaya çıkabilir. Alkolün sık kullanımı, aç karna kullanımı da şeker düşüklüğüne neden olabilir.

Özellikle  TİP2 diyabetin erken bulgusu olan reaktif Hipoglisemi dediğimiz beslenmeye bağlı Hipoglisemi ler çok sık görülür. Vücudumuzda insülün hormonu fazladır ve beslenmede basit karbonhidratları çok seçtiğimizde ( şeker, un, tatlılar gibi) ve bunları çok sık tükettiğimizde, vücudumuzdan ani insülün salgılanması sonucu ortaya çıkan şeker metabolizması bozukluğudur.

Yine pankreas bezindeki insülioma dediğimiz insülünü salgılayan tümörlerin varlığında da Hipoglisemi belirtileri ortaya çıkabilir, buradaki en önemli nokta Hipoglisemi belirtileri saptanan hastaların neden hipoglisemi olduklarını ortaya çıkarmaktır. Bu beyin rahatsızlığından mı kaynaklanıyor, genel hormonel sistemde mi bir bozukluk söz konusu, böbrek, karaciğer bozukluğundan mı kaynaklanıyor veya TİP 2 diabete bağlı ortaya çıkan hipoglisemi mi bunun tespit edilmesi gerekmektedir.

saglik