Sağlık Rehberi

KATEGORİLER

Şekerimizin düştüğünü nasıl anlarız?

Şeker düşüklüğü klinikte kendini çok müphem belirtilerle gösterebilir. Kişi bazen bunu hissetmeyebilir ama yemeklerden 2 saat kadar sonra ortaya çıkan halsizlik, yorgunluk, uyku isteği atakları, sersemlik hissi görülebilir. Bu daha çok reaktif yani yemeğe bağlı ortaya çıkan hipoglisemi örneğidir.

Şeker düşmelerinin sonucunda özellikle saat sabahları 11:00 öğleden sonraları saat 16:00 gibi aşırı karbonhidrat isteği kişide görülür. Tatlı yeme arzusu aşırı seviyede olur. Çikolata, lokum, helva gibi yiyecekler canı çeker. Bunlar daha çok reaktif hipoglisemilerde görülür.

Mesela TİP1 diabetlerde insülün kullanımının fazla olmasına bağlı belirtiler ise, aşırı terleme, çarpıntı hissi, ellerde ayaklarda titreme gibi belirtiler görülür. Bazen geceleri uyku bozukluğu olabiliyor, gece kabuslar görme, terleme gibi belirtileri de olabiliyor. Ve yemek yeme arzusu içinde yataktan kalkma gibi belirtiler görülebiliyor.

Bazı hastalar, halsizlik, baş dönmesi hissini tansiyona bağlayabilirler, bu yanlıştır, özellikle yemekten 2 saat sonra ortaya çıkabilen bu belirtileri hipoglisemi olarak değerlendirmek gerekir. Yine kansızlıkta da insan kendisini halsiz, yorgun, sersem hissedebilir, ama bunların ayırıcı tanısının mutlaka yapılması gerekmektedir.

saglik