Sağlık Rehberi

KATEGORİLER

Spiralin diğer doğum kontrol yöntemlerine göre avantajları var mı?

Spiral diğer doğum kontrol yöntemlerine göre birçok avantaj taşır. Doğum kontrol yöntemleri dediğimizde tabi bunlar hormonel dediğimiz içinde doğum kontrol hapları, implantlar söz konusudur, bunlarda hormon alımı olduğu için bir kere herkeste kullanılamamaktadır. Bazı insanlarda kullanılıyor ve uzun süre kullanımda bir takım problemler ortaya çıkarabiliyorlar. Hormon kullanmak için çeşitli kurallar vardır, sigara içilmemesi, kolestrolün yüksek olmaması, şeker hastalığının olmaması gerekir gibi. Halbuki spiralde bu tarz kısıtlamalar yoktur. Güvenirliliği hemen hemen doğum kontrol haplarına yakındır.

Spirali takıp türüne göre 3 ile 10 yıl arasında hiçbir şey yapmadan sadece yıllık kontrole giderek kullanabilirsiniz. Bu da spiralin bir avantajıdır. Hamilelik tekrar istendiğinde de spiralin çıkartılmasından sonra aradan 1 adet geçtikten sonra hamile kalınabiliyor. Yani çok çabuk geri dönülebilen bir korunma yöntemi olarak spiral karşımıza çıkmaktadır.

Spiral maliyeti çok yüksek bir doğum kontrol yöntemi değildir, birçok devlet kuruluşunda ücretsiz de takılmaktadır. Özel hastaneler de bile çok yüksek maliyet içermeden çeşitli kampanyalarla spirali doğum kontrol yöntemi olarak kullanmaktadır.

saglik